INFORMACE OD MĚSTSKÉ POLICIE HL. M. PRAHY

Typ: ostatní | Novinky
Jak postupovat při nálezu pohozené injekční jehly nebo stříkačky? Jak se chránit?

• Zamykejte vstupní dveře, předcházíte tím: vykrádání bytů a sklepů, pohybu cizích osob v domě (například narkomanů).
  • Všímejte si, co se v domě děje a věnujte pozornost i zdánlivě opuštěným bytům nebo nebytovým prostorám – mohou být využívány k páchání trestné činnosti, například k výrobě nebo skladování drog,
  • Všímejte si pohozených věcí, zda mezi nimi nejsou injekční stříkačky a jehly, plechovky od toluenu, acetonu, plynu do zapalovačů apod. Takové předměty jsou vždy důkazem, že dům, objekt odlehlé místo navštěvují osoby, které berou drogy.
  • Použité injekční jehly a stříkačky se likvidují jako nebezpečný infekční odpad a neměly by se dostat na volně přístupná prostranství.

Poranění hrozí zejména dětem, starším osobám, které hůře vidí
.
Jak postupovat při nálezu injekční jehly nebo stříkačky?

• Objevíte-li někde pohozenou použitou injekční jehlu nebo stříkačku, zásadně se jí nedotýkejte!
  • Nález okamžitě oznamte Policii ČR nebo Městské policii linky 158 a 156 (která zabezpečí jejich bezpečnou likvidaci prostřednictvím vyškolených osob)
  • S použitými injekčními jehlami a stříkačkami se manipuluje pouze pomocí vhodného nástroje (například pinzety nebo kleští, a poté se ukládají do pevného obalu s uzávěrem).

Máte-li podezření, že ve vašem domě dochází k páchání trestné činnosti, zavolejte Policii ČR linku 158 nebo Městskou policii linku 156.

Poranění pohozenou injekční jehlou

• Injekční jehly odhazují na veřejných prostranstvích většinou uživatelé drog.
  • O použité injekční jehly se obvykle zraní dospělí při práci nebo rekreaci, děti na pískovištích nebo parcích.
  • Pokud se o použitou injekční jehlu poraníte:
    • bezprostředně po poranění nechte ranku co nejdéle volně krvácet (krvácení sníží dávku viru), ranku nemačkejte
    • po zastavení krvácení ranku důkladně vymyjte vodou a mýdlem a ošetřete desinfekčním roztokem – nejlépe Jodisolem nebo 0,2% Persterilem (mají antiseptický a protivirový účinek)
    • co nejdříve vyhledejte praktického lékaře, lékaře hygienické stanice nebo se přímo obraťte na nejbližší infekční oddělení nemocnice s poliklinikou.

Vytvořeno: 9. 1. 2020
Poslední aktualizace: 9. 1. 2020 08:20