RADNÍ PLAMÍNKOVÁ: PARK NA SOUTOKU MÁ MÍT ROZLOHU 1300 HA. JEDNÁME S MAJITELI POZEMKŮ

V parku by měly být nízkonákladové stavby jako například hřiště, které by nebylo náročné v případě povodní obnovit. Na soutoku by moly být sady a aleje, plochy by mohly sloužit k pastvě zvířat, což by rozvíjelo biodiverzitu.

Projekt založení Příměstského parku na soutoku Berounky a Vltavy („Projekt Soutok“) pokračuje i v roce 2018. Cílem je vyřešení rozporů v území, zlepšení jeho stavu i způsobu využívání. V plánu je mimo jiné zlepšení prostupnosti celým územím, rozšíření parkoviště či vznik informačního kiosku. Na Soutoku spolupracují městské části, město, Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR) i soukromí vlastníci.

Říční niva na soutoku Berounky a Vltavy v Praze má rozlohu přes 1 300 hektarů, což je téměř rozloha 300 Václavských náměstí. Celá oblast je rozdělena mezi pět městských částí a město Černošice, ve kterých se střetává mnoho zájmů. „Je potřeba, abychom všichni táhli za jeden provaz. Území Soutoku je nadměrně využíváno a hrozí znehodnocení krajiny. V oblasti je však skrytý velký potenciál a disponuje značnými přírodními i ekonomickými hodnotami. Dosud mu však chyběl koncepční rozvoj,“ říká radní hl. m. Prahy Jana Plamínková.

IPR Praha v roce 2017 pořídil Generel prostupnosti území, který říká, jak by mělo být celé území propojeno uvnitř, ale také se svým okolím. Mezi další pořízené dokumenty patří Ideová studie pro vstupní bod „Soutok“ popisující kroky k okamžitému zlepšení stavu území, tedy rozšíření parkoviště, zřízení informačního boxu nebo třeba plovoucí sauna, nebo Generel rozvoje ekosystémových služeb, který řeší například ochranu před suchem a povodněmi.

„Nyní bychom rádi pořídili územní studii a potom tzv. masterplán území, který poslouží jako návod, jak celé území rozvíjet. Chystáme založení spolku Společně na Soutoku s cílem podpořit diskuzi všech zúčastněných stran. Cílem je, aby se Soutok oficiálně stal tzv. příměstským parkem,“ dodává radní Plamínková.

Příměstský park je v Evropě osvědčený manažerský nástroj, který prostřednictvím koordinované správy založené na dohodě místních aktérů zajišťuje vyvážený rozvoj území jako celku. Příměstský park Soutok v Praze by měl plnit funkci ochrany před suchem či povodněmi. Měl by dát nezastavěné příměstské krajině šanci, aby se stala součástí života místních obyvatel i ostatních Pražanů.

Rada hl. m. Prahy v roce 2015 uložila IPR Praha zpracovat návrh akčního plánu rozvoje a budoucího využití území se záměrem nalézt způsob správy dotčené oblasti. IPR Praha ve spolupráci s místními samosprávami a hlavním městem Prahou zpracoval v lednu 2016 první verzi Akčního plánu, která nebyla přijata vlastníky pozemků. Proto IPR Praha inicioval otevřenou pracovní platformu místních aktérů SPOLEČNĚ NA SOUTOKU. Pořídil potřebné analýzy a podklady pro prostorovou koncepci parku. Na základě těchto dokumentů, jejichž tvorbě předcházelo intenzivní jednání s místními stakeholdery, lze sestavit reálnou verzi Akčního plánu pro založení Příměstského parku Soutok.

Vytvořeno: 1. 3. 2018
Poslední aktualizace: 1. 3. 2018 12:10
Autor: Martin Joachymstál

WEBKAMERA