REVITALIZACE KULTURNÍ PAMÁTKY – POMNÍK OBĚTEM I. A II. SVĚTOVÉ VÁLKY, ZBRASLAVSKÉ NÁMĚSTÍ

Od 1. dubna 2018 začaly přípravy stavebních a restaurátorských prací na Pomníku obětem I. a II. světové války, který je dominantou Zbraslavského náměstí.

Ve výběrovém řízení uspěla firma pana Jiřího Vomely z Miletína, která bude provádět stavební práce a zároveň svým jménem zaštítí restaurátory, kteří se budou věnovat obnově kamenných částí, bronzových částí a materiálu teraco.

Dominantu pomníku tvoří žulový kamenný blok, který váží přes padesát tun a byl vyzvednut z řeky Vltavy v okolí Kamýku. Tento žulový blok bude restaurovat akademický sochař a restaurátor Mgr. Martin Široký. Před kamenným obeliskem stojí symbol vítězství – bronzová socha od akademického sochaře J.F. Žáka (žáka Jana Štursy), kterou, stejně jako lampy, nápisy a všechny kovové prvky bude restaurovat Mgr. Ing. Ondřej Šimek, který např. restauroval kulturní památku „Pomník Benedikta Roezla na Karlově náměstí“. Socha i obelisk jsou zasazeny do podstavce, který je stejně jako dva vedlejší pylony z betonu a pokryt vrstvou umělého kamene – teraca (směsi cementu a mramorové drtě). Zatím, co bronzové části budou demontovány a restaurovány mimo stavbu, vrstvy teraca se budou, po očištění a statickém zajištění podstavce, nanášet na místě. Tuto významnou a časově náročnou činnost bude provádět restaurátor Ing. Vít Eckert, který se mimo jiné podílel na opravách soch Karlova mostu nebo kamenných prvků na hradech Sychrov, Bezděz, Valdštejn apod. Nově bude do obou pylonů přiveden elektrický proud pro osvětlení bronzových lamp.

Oprava památníku bude probíhat několik měsíců, termín ukončení prací plánujeme v srpnu 2018.  I když uvedené práce určitě zasáhnou do chodu náměstí, věříme, že vybraná firma, za kterou stojí účast na opravách na zámcích Plasy, Kosmonosy, kaple v Mladých Bukách apod. a zejména kladné reference z již provedených prací od např. Národního technického muzea a Krajského úřadu v Hradci Králové udělá maximum, aby případný negativní dopad pro náměstí, jeho obyvatele a návštěvníky byl co nejcitlivější.

Pomník na Zbraslavském náměstí

Vytvořeno: 5. 4. 2018