Noc s Andersenem 2016

Noc s Andersenem 2016 1Řada měst a městeček si v letošním roce připomíná 700. výročí narození Karla IV. Osobností, která významně ovlivnila nejen české dějiny, ale také dějiny celé Evropy. Osobnosti, jejíž Přemyslovské stopy najdeme i na Zbraslavi. A právě po těchto stopách jsme se při našem letošní, již třináctém nocování vydali.

A jak nejlépe se s císařem Karlem a jeho rodinou seznámit? No přeci hrou! A tak se na krátký okamžik našeho pohádkového večera naši malí nocležníci proměnili v jednotlivé historické osobnosti. Vedle Karla IV., nám zde nechyběla jeho matka Eliška Přemyslovna a otec Jan Lucemburský, chybět nemohl ani dědeček Václav II. a babička Guta Habsburská, stejně tak babička a děda z druhé strany Markéta Brabantská a Jindřich VII. Ale co by to bylo za rodinu, kdyby nám chyběli Karlovi bratři, sestry, manželky a děti. Ke Karlovu dvoru však patřil také arcibiskup, kněží a chybět nemohli ani kronikáři, kteří nás v průběhu cesty seznamovali, jak to s tím Karlem vlastně bylo.

Praví se, že na místě, kde dnes stojí Karlův stánek, zastavil se Karel při svém návratu z Francie do Čech.  Odtud poprvé spatřil nejen hrob své matky Elišky Přemyslovny, uložené ve zdejším  chrámu Zbraslavského kláštera, ale také Prahu, cíl své cesty. A tak se naše družina vydala tuto informaci ověřit. Karla jsme zde sice nepotkali, ale uvítal nás přívětivý duch Elišky Přemyslovny a její dvorní dámy. Díky tomu, že všichni členové naší družiny zvládli vyluštit záhadný rébus, za který si každý vysloužil pytlík zlaťáků, získali jsme i informaci, kudy vede cesta nazpět do knihovny.

Náš společný večer se začal chýlit ke konci, ale ještě zbylo trochu času na to, aby si každý svoji postavu ztvárnil na společném obraze a jeho postava se tak stala součástí Karlova průvodu. Pak už jen zbývalo, aby si každý našel svůj spacák, zaposlouchal se do pohádky a nechal se ukolébat pohádkovým příběhem. Ráno, po snídani, která díky dobrotám od maminek a babiček byla přímo královskou hostinou, nezbývalo, než se rozloučit.

I když s Karlem IV. a jeho rodinou jsme se protentokrát rozloučili, není to nadlouho.  V prostorách knihovny bude od středy 27. dubna probíhat výstava prací našich malých výtvarníků, kteří se zúčastnili soutěže „Karel IV. jako dítě – očima dětí“. Přijďte se podívat, jste srdečně zváni.

obr

Vytvořeno: 19. 4. 2016