OSLAVY NAROZENIN KARLA IV.

OSLAVY NAROZENIN KARLA IV. 1Městská část Praha - Zbraslav se připojuje k oslavám 700 let od narození otce vlasti, Karla IV., dne 14. května 2016 akcemi od 13 do 23 hodin.

Městská část Praha - Zbraslav je místem, které své oprávnění slavit významné výročí Otce vlasti Karla IV. čerpá přímo z historie života tohoto nejslavnějšího českého panovníka. Zbraslav byla prvním místem, kam mladý kralevic Karel zamířil po svém návratu do Čech, aby se poklonil památce své matky Elišky Přemyslovny, pohřbené ve Zbraslavi. Připomenout si Karlův návrat do vlasti,  jeho návštěvu matčina hrobu a tím oslavit letošní výročí Karla IV., bude možné v průběhu sobotního odpoledne dne 14. května.

Karel IV.Karel IV. byl prvním českým králem, který se stal také císařem Svaté říše římské. Byl synem dědičky Přemyslovců Elišky a českého krále Jana Lucemburského. Karel byl původně pokřtěn jako Václav, jméno Karel přijal při biřmování během své výchovy ve Francii po svém strýci a kmotrovi Karlu IV. Sličném. Karel IV. patřil mezi nejvýznamnější panovníky vrcholného středověku. Byl neobyčejně vzdělaný, plynně hovořil pěti jazyky. Svou moc využil ke zkonsolidování českého státu, který byl od jeho doby znám jako Koruna česká. Císař byl také autorem nejvýznamnějšího říšského ústavního zákona Zlaté buly, který platil až do zániku Svaté říše římské roku 1806. Ta také významně upravovala vztah českého státu k říši a potvrzovala výjimečné a nezávislé postavení v rámci říše. Jako český král proslul založením univerzity v Praze, která dnes nese jeho jméno, výstavbou Nového Města pražského, stavbou kamenného mostu přes řeku Vltavu , hradu Karlštejna a mnoha dalšími významnými stavbami a činny. Karel také dosáhl významné územní expanze českého státu, především severovýchodním směrem.

PROGRAM OSLAV

13:00

Příjezd kralevice na Zbraslav a jeho přivítání opatem Petrem Žitavským

• Karlův stánek

(představitelem mladého Karla IV. je Václav Šamárek, představitelem opata Petra Žitavského Ivan Kočí)

Delegace českých pánů (Jan Volek, Petr z Rožmberka, Těma z Koldic, Vilém z Landštejna, Jindřich z Lipé, Ota z Bergova). Kralevic Karlovi dojel až ke zbraslavské vyhlídce na klášter, v jehož zdech našla poslední útočiště jeho matka Eliška Přemyslovna a děd Václav II. Na tomto místě, ho bude očekávat opat Petr Žitavský.

15:30

Chorální latinské nešpory ZE SVATVEČERA SVATODUŠNÍHO,

jak zpívány bývaly již v dobách Otce vlasti Karla IV.

• kostel sv. Jakuba Staršího

Pražská katedrální schola, vede Jiří Hodina

17:00

Karel IV. u hrobu své matky

• kostel sv. Jakuba Staršího na Zbraslavi

Scénář - dramaturgická úprava textu - Karel IV:      Oldřich Vlček

DUO LUTARE:                                                            Helena Střížková - Rudolf Měřínský

Král český a římský Karel IV. v den svých zralých narozenin přichází se svým malým průvodem ke hrobům matky Elišky Přemyslovny a děda Václava II. českého a polského krále, aby je seznámil s právě dopsaným vlastním životopisem (VITA CAROLI). V Karlově průvodu je přítomen arcibiskup Arnošt z Pardubic, královna Anna Svídnická, kancléř Jan Středa, scholastik Vojtěch Raňkův z Ježova, několik panošů a dívek, vlajkonoš, trubač a duo strunných historických nástrojů LUTARE.

19:30

Třetí ročník kulturního festivalu Pole, letos věnovaný oslavám výročí 700 let od narození Karla IV.

• Music Club Zbraslav - Zbraslavské náměstí 454

V průběhu večera vystoupí Lazer Viking (donedávna vystupující jako Boy Wonder & The Teen Sensation), Inventa Storca a zbraslavští Triplet. Těšit se můžete ještě na jednu hudební lahůdku

Vstupné 100 Kč

Pořadatelé:

• Městská část Praha - Zbraslav
  • farnost Zbraslav
  • spolek Zbraslavské pašije
  • spolek Zbraslavská kulturní společnost
  • a dobrovolníci

Záštitu nad zbraslavskou oslavou narozenin Karla IV. převzala starostka městské části Praha – Zbraslav Ing. Zuzana Vejvodová.

Plakát

Vytvořeno: 2. 5. 2016