OSMIČKOVÝ ROK PRO ZBRASLAV

OSMIČKOVÝ ROK PRO ZBRASLAV 1Vážení spoluobčané a spoluobčanky, přátelé Zbraslavi!
Přijměte pozvání na oslavy sta let české státnosti. Chystáme tzv. Osmičkový rok pro Zbraslav, vztahující se k významným událostem a výročím 100 let naší republiky, který přinese řadu zajímavých akcí.

Výzvy

Jména z pomníku na náměstí

prosinec 2017 až duben 2018

Městská část zahájila přípravné práce vedoucí k renovaci pomníku na Zbraslavském náměstí. V souvislosti s tím bychom rádi shromáždili informace o mužích, uvedených na pomníku. Vyhlásili jsme proto výzvu, v níž prosíme o spolupráci - znáte-li ona jména nebo rodiny, které k nim patří, dejte nám vědět. Společně poskládáme mozaiku příběhu našeho pomníku.

Vzpomínky mého pradědy a mojí prababičky

prosinec 2017 až duben 2018

Touto výzvou hodláme povzbudit zájem o „malé“ i velké dějiny naší republiky, posílit vztah k místním dějinám a seznámit se s příběhy pamětníků. Sdělte nám příběhy svých prarodičů, jak žili své všední dny, jaké rodinné recepty jste si po nich uchovali, atd.

Hledejte doma a poskytněte fotografie od roku 1900 do roku 2000

leden 2018 - červen 2018

Žádáme veřejnost o pomoc, aby se nám v roce významného výročí podařilo získat dobové autentické materiály o Zbraslavi, pořídit si jejich kopie a doplnit „Osmičkový rok“ jejich vystavením a publikováním veřejnosti.

Plánované akce

Beseda a filmová projekce na téma „vítězného února“

pondělí 26. února 2018 (dopoledne a podvečer – pro různé skupiny obyvatel)

Připomenutí neblahého „osmičkového“ výročí a jeho dopadů na osudy konkrétních lidí a na obyvatele Zbraslavi kolem února 1948. Akce je pořádána ve spolupráci s Pamětí národa.

Otevření Infocentra

středa 21. 3. 2018

Městská část Praha-Zbraslav otevře na náměstí své Infocentrum a zve při této příležitosti občany i návštěvníky na Jarní koncert.

Jarní koncert

čtvrtek 22. 3. 2018

Zveme Vás do Královského sálu Zbraslavského zámku na Jarní koncert Osmičkového roku pro Zbraslav, na kterém vystoupí HRADIŠŤAN & Jiří Pavlica.

Literární soutěž o Esej vztahující se k roku 1918 „Naše republika“

únor až červen 2018

Chceme posílit a povzbudit prostřednictvím literární soutěže zbraslavské žáky a studenty v jejich zájmu o historii českého státu, českou literaturu a propojit je se Zbraslaví, z níž je odvádí studium pryč. Uspořádat pro zbraslavské občany veřejné čtení a setkání s vítězi a vítězkami soutěže.

Otevření zahrad kolem známých zbraslavských vil

květen 2018

Prvorepublikové zbraslavské vily a jejich zahrady jsou známým pojmem – tato akce umožní veřejnosti vstup do několika zajímavých soukromých zahrad. Prohlídka zahrad bude komentována odborníkem.

Sportovní den - Osmiboj

červen nebo září 2018

Sport byl důležitou součástí života jak za první republiky, tak dnes. Proto by neměl chybět ani jako soudobá forma oslav české státnosti.

Swingový parník

neděle 15. nebo 22. července 2018

Zbraslav nad Vltavou byla v období první republiky velmi známým a vyhledávaným výletním místem. Tato plavba - spojená se swingem - budiž připomenutím té slavné doby.

Filmová noc

úterý 21. 8. 2018

28. srpen 1968, okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy a násilné ukončení tzv. Pražského jara připomene Filmová noc. Happening, sestavený z dobových a trezorových filmů zakončený zvukem letadel „na nočním nebi“ vnímáme jako způsob, jak se vypořádat s tímto neblahým osmičkovým výročím.

Koncert k 1. školnímu dni – pro děti i rodiče

pondělí 3. září 2018

Chceme navázat na úspěšný open air koncert k prvnímu dni školního roku. Vzdělání bylo vždy důležitým pilířem lidských životů a studenti často rozhýbali dějiny. Proto chceme první školní den oslavit a symbolicky věnovat 100 rokům české státnosti.

Významné osobnosti města

září 2018

Na Zbraslavi žilo mnoho významných osobností, na které jsme právem hrdí. Je tu ovšem i mnoho těch, které neznáme nebo byli zapomenuti. Letošní oslavy jsou příležitostí, jak tento dluh splatit. Komise provede výběr „zapomenutých“ zbraslavských osobností a míst, se kterými jsou spojeny. Odkrytí pamětních desek bude veřejné a bude spojeno s komentovanou procházkou.

Veřejné shromáždění u pomníku 28. října 2018

neděle 28. 10. 2018 od 14 hodin

Setkání je myšleno - a bude tak i připraveno - se vším, co k takové „slávě“ patří, jako veřejná manifestace věrnosti republice s mezinárodní účastí. Akce bude doplněna o vydání brožury věnované historii a obnově Pomníku svobody na Zbraslavském náměstí a výstavou dobových fotografií a dokumentů.

Lidová veselice a zábava 28. října 2018

neděle 28. 10. 2018 od 15 h

Lidová veselice, zbraslavský jarmark, koncert a další program doplní a naváže na oficiální akt u Pomníku svobody na Zbraslavském náměstí. Přijďte si i vy užít 100 let trvání našeho novodobého státu!

Zbraslavské Vánoce

sobota 15. 12. 2018

Zbraslavské Vánoce s kulturním programem a hosty budou důstojným završením celého roku oslav české státnosti pro širokou zbraslavskou veřejnost.

Za Radu MČ Praha-Zbraslav Michaela Bernardová

Vytvořeno: 8. 1. 2018