VÝZVA ZBRASLAVSKÝM OBČANŮM A OBČANKÁM

VÝZVA zbraslavským občanům a občankám 1Zajímají nás vzpomínky a příběhy spojené se začátkem první republiky? Pátráme po osudech padlých, jejichž jména jsou uvedena na pomníku na Zbraslavském náměstí.

V rámci tzv. Osmičkového roku, na který připravuje MČ řadu akcí pro širokou veřejnost, hledáme všechny, kteří znají jakýkoliv zajímavý rodinný příběh vztahující se k době první světové války: život na frontě, v zázemí, v té době, na Zbraslavi i mimo ni. Vyzýváme potomky pamětníků, kteří se chtějí podělit o vzpomínky prababičky, příběh pradědečka - legionáře či rakouského vojína: rádi bychom od Vás po dohodě získali rozhovor, anebo osobně Vámi sepsaný příběh. Celá akce má pracovní název Můj praděda legionář/vzpomínky mé prababičky. Máte-li nějaký vhodný příběh či vzpomínku, nějakou zajímavou dobovou fotografii, kontaktujte nás prosím na e-mailu kultura@mc-zbraslav.cz , anebo na adrese městského úřadu (Zbraslavské náměstí 464), popřípadě osobně přes podatelnu úřadu. V předmětu e-mailu či na obálce uveďte Můj praděda legionář/vzpomínky mé prababičky. Předem Vám děkujeme za ochotu.

V souvislosti s výročím 100let republiky plánuje městská část revitalizaci pomníku na náměstí. Osudy padlých vojáků, kteří jsou na něm uvedeny, nejsou známé. Rádi bychom je při této příležitosti sesbírali a zaznamenali. Zde, na webu městské části najdete jejich jmenný seznam, vypracovaný na základě Pamětního spisu, vydaného při příležitosti odhalení pomníku v roce 1928. Původní seznam byl doplněn o dostupné údaje z veřejně přístupné databáze Vojenského ústředního archívu (místo úmrtí, číslo pluku, bojiště, apod.).

Obracíme se proto na Vás: pokud na seznamu naleznete svého příbuzného či známého, kontaktujte nás prosím, prostřednictvím emailu kultura@mc-zbraslav.cz , anebo na adrese městského úřadu (Zbraslavské náměstí 464), popřípadě osobně přes podatelnu úřadu. V předmětu e-mailu či na obálce uveďte značku POMNÍK. V tuto chvíli nám jde o základní informace, vztahující se ke jménu na pomníku, proto prozatím postačí, když nám na sebe napíšete kontakt a uvedete, v jakém jste příbuzenského vztahu, popřípadě, zda máte k dispozici nějaké osobní věci, fotografie, dopisy.

Jsme si vědomi, že pátráme po událostech starých sto let, ke kterým nejsou žádní přímí pamětníci. Cítíme to ale jako svou povinnost a věříme, že s Vaší pomocí se nám pátrání podaří. O výsledcích Vás budeme informovat prostřednictvím Zbraslavský novin a webu městské části.

Ještě malá poznámka závěrem: zajímají nás i informace o vojácích, uvedených na pomníku na Baních,

prosíme, kontaktujte nás v případě, že víte o osudech těchto padlých vojínů.

Za MČ Praha-Zbraslav

připravili Filip Toušek, zastupitel

a Michaela Bernardová, radní.

Seznam padlých z pomníku ke stažení ZDE.

Vytvořeno: 23. 10. 2017
Poslední aktualizace: 23. 11. 2017 23:06