Karel Mejstřík – velitel povstání na Zbraslavi

Karel Mejstřík se narodil 18. října 1886 v Lahovičkách. Po studiu na smíchovské reálce a obchodní akademii nastoupil prezenční vojenskou službu a absolvoval zde i školu na důstojníky pěchoty v záloze. Následně až do první světové války pracoval jako úředník u První českomoravské továrny na stroje v Praze a v srpnu 1914 jako velitel roty odjel na srbskou frontu.

Po vyléčení zranění odešel v roce 1915 na ruskou frontu, kde padl do ruského zajetí.  Působil pak v ruské armádě i československých legiích. Po vzniku Československa jeho vojenská kariéra strmě stoupala a to až do hodnosti brigádního generála. Vzhledem k vážnému onemocnění však musel armádu opustit a od roku 1933 žil se svojí rodinou na Zbraslavi.

S okupací Československa a vznikem Protektorátu Čechy a Morava se jako bývalý legionář a především důstojník čs. armády nemohl smířit. Zapojil se do odboje v řadách Obrany národa, ale šťastnou shodou okolností unikl zatčení. V letech okupace byl spolu s dalšími legionáři zaměstnán ve firmě bývalého divizního generála Vojtěcha Vladimíra Klecandy. Společně s ním se mu podařilo zabránit odvlečení většího počtu českých dělníků na nucené práce do říše a poté co firma zřídila několik dílen v terezínském ghettu, se podílel prostřednictvím dodávek potravin a zprostředkováváním zpráv na podpoře internovaných.

V závěru války se podílel na přípravách k ozbrojenému vystoupení proti Němcům. Účast v něm se však stala pro brigádního generála Karla Mejstříka osudnou. Hned od počátku organizoval zpravodajskou a spojovací službu na Zbraslavi. Nařídil poštovním zaměstnancům přerušit telefonní spojení na německá stanovitě v zámku, ve školách a v některých hostincích. Zorganizoval na všech výpadových silnicích barikády a jejich obranu, jmenoval velitele zátaras a po setmění dne 5. května 1945 rozkázal zatarasit most přes Vltavu a opevnit tuto část Zbraslavi.

V neděli 6. května 1945, tedy hned druhý den pražského povstání, padl na Zbraslavi nedaleko od svého domu. V tomtéž roce byl prezidentem republiky dr. Edvardem Benešem vyznamenán in memoriam Československým válečným křížem 1939 a o rok později posmrtně povýšen do hodnosti divizního generála. Od roku 2013 je jedna ze zbraslavských ulic pojmenována na paměť Karla Mejstříka.

Tomáš Hromádka

s využitím informací serveru zbraslavhistorie.info

Karel Mejstřík – velitel povstání na Zbraslavi 1

Vytvořeno: 5. 5. 2015