BEZPLATNÝ ZPĚTNÝ ODBĚR POUŽITÝCH PNEUMATIK NA ÚZEMÍ MČ-ZBRASLAV

Kvůli zvyšujícímu se výskytu černých skládek pneumatik na území MČ Praha-Zbraslav si dovoluje Odbor životního prostředí upozornit občany městské části na bezplatný zpětný odběr použitých pneumatik od konečných uživatelů. Místa zpětného odběru jsou blíže uvedena v článku.

Zpětný odběr pneumatik vyplývá ze zákona č. 185/2001 Sb., o odpadech a o změně některých dalších zákonů, ve znění pozdějších předpisů (zákon o odpadech) a další podrobnosti upravuje vyhláška č. 248/2015 Sb., o podrobnostech provádění zpětného odběru pneumatik.

Zákon č. 185/2001 Sb., o odpadech, stanovuje povinnost výrobcům pneumatik zřídit místa zpětného odběru. Místa zpětného odběru pneumatik musí být stejně dostupná jako místa prodeje pneumatik, což znamená, že se musí jednat o místa veřejně přístupná. Místa zpětného odběru musí být viditelně označena a zpětný odběr musí probíhat bez nároku na úplatu (zdarma), bez vázanosti na koupi nové pneumatiky či jiné služby a nesmí nadměrně zatěžovat konečného uživatele. Konečným uživatelem může být i živnostník, zemědělské družstvo, pokud neposkytuje sám další servis nebo pneumatiky neprodává. Výrobce musí pneumatiky od konečného uživatele odebírat bez rozdílu jejich značky nebo typu. Pneumatiky musí však být čisté, bez disků a bez dalšího komunálního odpadu.

Na území MČ Praha-Zbraslav provozují zpětný odběr starých pneumatik tito provozovatelé:

Adresy provozovatelů zpětného odběru pneumatikMapa jednotlivých provozovatelů na území MČ

Mapa míst zpětného odběru pneumatik blíže náměstí

V případě, že budete chtít využít některé z uvedených míst zpětného odběru a budete odmítnuti nebo se setkáte s problémy při provedení zpětného odběru ze strany provozovatele místa, prosím, kontaktujte přímo kolektivní systém ELTMA (info@eltma.cz), který na území MČ Praha-Zbraslav zaštiťuje provozovny zpětného odběru pneumatik nebo zašlete podnět na ředitelství České inspekce životního prostředí.

Pokud víte o nějakém místě, kde se nachází černá skládka starých pneumatik, budeme rádi když nám to oznámíte na ÚMČ Praha-Zbraslav, Odbor životního prostředí. Nejlépe to lze provést přes mobilní aplikaci MOBILNÍ ROZHLAS, na kterou je náš úřad napojen (odkaz: https://mc-zbraslav.mobilnirozhlas.cz/), kde můžete oznámit i další vyskytující se problémy na našem území.

Děkujeme předem za Vaši spolupráci.

Vytvořeno: 26. 11. 2019
Poslední aktualizace: 12. 3. 2020 09:20