JAK NAKLÁDAT S DOMÁCÍM ODPADEM V DOBĚ KORONAVIROVÉ PANDEMIE?

dle informačního letáku MŽP pro osoby nenakažené, nakažené či v karanténě

Domácnosti s nenakaženými osobami bez nařízených karanténních opatření:
  • Nakládejte s komunálním odpadem jako obvykle.
  • Třiďte jako obvykle do barevných kontejnerů (pytlů).
  • Směsný komunální odpad odkládejte do černých kontejnerů (na místa k tomu určená).
  • Jednorázové ochranné pomůcky (roušky/respirátory/rukavice) můžete po použití odkládat do směsného komunálního odpadu. Vždy je ale předtím vložte do plastového obalu a následně ještě do dalšího plastového obalu, který pevně zavážete.
  • Nikdy nedávejte zavázané pytle mimo černé kontejnery. Chráníte tak zdraví „popelářů“.
  • Před a po manipulaci s odpady si pokaždé umyjte pečlivě ruce mýdlem a teplou vodou nebo použijte dezinfekční gel.
  • Buďte ohleduplní.

Domácnosti s minimálně jednou osobou v povinné nařízené karanténě:
  • Odpady netřiďte!!
  • Veškerý odpad (včetně roušek, respirátorů, rukavic a kapesníků) od osob v karanténě, u kterých není prokázáno onemocnění COVID-19, ukládejte do plastového pytle na odpady.
  • Plastové pytle by měly mít minimální tloušťku 0,2 mm. Po naplnění (nejpozději však do 24 hodin) pytel pevně zavažte a na povrchu ošetřete dezinfekčním prostředkem.
  • Jsou-li použity pytle z tenčího materiálu, je nutné takové obaly zdvojit. Plastový pytel proto vložte ještě do druhého pytle a zavažte.
  • Povrch vnějšího pytle ošetřete dezinfekčním prostředkem a zavázaný pytel až pak dejte do černého kontejneru na směsný komunální odpad.
  • Nikdy nenechávejte odpad mimo sběrnou nádobu. Chráníte tak zdraví „popelářů”.
  • Před a po manipulaci s odpadky si pokaždé pečlivě umyjte ruce mýdlem a teplou vodou nebo použijte dezinfekční gel.
  • Buďte ohleduplní.

Domácnosti s potvrzenou nákazou nemocí COVI D-19:
  • Odpady netřiďte!!
  • Veškerý odpad (včetně roušek, respirátorů, rukavic a kapesníků) od osob s prokázaným onemocněním COVID-19 ukládejte do plastového pytle na odpady.
  • Jsou-li použity pytle z tenčího materiálu, je třeba takové obaly zdvojit. Plastový pytel proto vložte ještě do druhého pytle a zavažte.
  • Nikdy nenechávejte odpad mimo sběrnou nádobu. Chráníte tak zdraví „popelářů“.
  • Buďte ohleduplní.
  • Ukládání odpadu do sběrné nádoby, svoz odpadu a jeho konečné odstranění by však mělo vycházet z lokálních možností bezpečného odstraňování směsného komunálního odpadu a minimalizace rizika pro pracovníky, kteří nakládají s odpady, ale i rizika pro ostatní občany.

Důležitá upozornění:
1. Pokud jste vytřídili nepotřebný materiál určený na sběrný dvůr, přemýšlejte nejprve, jestli s jeho odnosem či odvozem nepočkáte až do ukončení nouzového stavu a zákazu volného pohybu osob! Pokud se jedná o neodkladnou záležitost, tak sběrným dvorům na území Hl. města Prahy se věnuje článek uvedený ZDE.

2. Poplatek za komunální odpad zůstává nadále stejný, ovšem platí, dle vyhlášky Hl. města Prahy, že vlastník objektu je povinen zajistit dostatečný objem nádoby pro svoji nemovitost. Tedy jestliže by nyní vznikala potřeba větší nádoby, protože nelze odpady třídit, měl by si větší nádobu či častější vývoz vlastník zajistit u své svozové společnosti sám.

Děkujeme za pochopení a přejeme Vám pevné zdraví.

Vytvořeno: 2. 4. 2020
Poslední aktualizace: 3. 4. 2020 09:52