VOLBY DO ZASTUPITELSTEV 2018

Typ: ostatní | Novinky
Datum konání voleb do obecních zastupitelstev

Dne 31. 5. 2018 vyhlásil prezident republiky (rozhodnutím uveřejněným ve Sbírce zákonů pod č. 85/2018) na pátek 5. října a sobotu 6. října 2018 tyto volby:

– volby do zastupitelstva hlavního města Prahy a zastupitelstev městských částí   hlavního města
– dále pak volby do Senátu Parlamentu ČR
– a volby do zastupitelstev obcí.

Kdo má právo volit

– státní občan České republiky
– a státní občan jiného členského státu EU, který požádal o zápis do dodatku stálého seznamu voličů
– jenž je v den voleb přihlášen k trvalému pobytu v obci (v Praze v městské části), v případně státního občana jiného členského státu EU i k registrovanému přechodnému pobytu,
– a který alespoň druhý den voleb dosáhne věku nejméně 18 let,
– a u něhož nenastala překážka výkonu volebního práva (tj. zákonem stanovené   omezení osobní svobody z důvodu výkonu trestu odnětí svobody, omezení svéprávnosti k výkonu volebního práva, zákonem stanovené omezení osobní svobody z důvodu ochrany zdraví lidu nebo výkon služby vojáka z povolání v zahraničí nebo výkon služby vojáka v záloze v zahraničí).

Hlasování v zahraničí
Při volbách do zastupitelstev obcí se v zahraničí nehlasuje.

Chce-li v ČR hlasovat volič, který je v zahraničí zapsán ve zvláštním seznamu voličů u zastupitelského úřadu, může využít své volební právo jen v případě, že předloží potvrzení o vyškrtnutí z tohoto zvláštního seznamu obecnímu úřadu (v Praze úřadu městské části) v místě trvalého pobytu (popř. v den voleb přímo okrskové volební komisi).

Hlasování v nemocnici či podobném zařízení
Při volbách do zastupitelstev obcí mohou hlasovat voliči pouze ve svém volebním okrsku v ČR, kde jsou zapsaní na stálém seznamu voličů.
Voliči, kteří se ve dnech voleb budou zdržovat mimo svůj volební okrsek (např. z důvodu hospitalizace apod.) nemohou volit.
Při volbách do obecních zastupitelstev není možné nechat se zapsat do zvláštního seznamu vedeného úřadem v místě, kde se zvláštní zařízení (nemocnice apod.) nachází, ani není možné požádat si o vydání voličského průkazu (voličské průkazy budou v letošním roce vydávat pouze ty obce, kde se zároveň konají i senátní volby).

Vytvořeno: 2. 7. 2018
Poslední aktualizace: 2. 7. 2018 10:25
Autor: Marta Spáčilová

WEBKAMERA